Rädda Barnen kritiserar förslag till ny skollag
Rädda Barnen kritiserar lagrådsremissen om ny skollag som innebär att den framtida skolan inte blir fri från avgifter. Den ger inte heller barn med funktionsnedsättning rätt att välja skola.
-Det innebär att många elever kommer att fortsätta diskrimineras, vilket strider mot Barnkonventionen, säger Christina Wahlund Nilsson, ansvarig för utbildningsfrågor på Rädda Barnen.
Rädda Barnen är alltså fortsatt kritiska på flera punkter till den lagrådsremissen om ny skollag som idag presenteras av utbildningsminister Jan Björklund.
Fri från avgifter
Rädda Barnen har länge arbetat för att grundskolan ska vara fri från avgifter. I Sverige lever minst 229 000 barn i fattigdom (siffra från år 2006). För att dessa barn ska kunna delta i undervisningen på lika villkor måste skolorna sluta ta ut avgifter för bland annat friluftsdagar och skolresor. Men det nya skollagsförslaget ger ingen förändring, utan innehåller samma skrivning som 1985 års skollag.
Likvärdig utbildning hotad
Kraven på skolor att ta emot barn med funktionsnedsättningar skärps i den nya skollagen, men om kommunen säger nej till att betala vad det kostar, riskerar barnen fortfarande att inte få sin rätt att välja skola tillgodosedd. Avgörande för vilken skillnad lagförslaget faktiskt kommer att innebära blir var Skolväsendets överklagandenämnd lägger ribban i förhållande till kommunerna. Rädda Barnen anser att principen om en likvärdig utbildning för alla barn går förlorad om inte barn med funktionsnedsättningar får samma möjligheter och rättigheter, i praktiken såväl som på papperet.
Positivt om elevinflytande
Ökat elevinflytande är nyckeln till en bättre skola. Eleverna lär sig mer och stämningen blir lugnare. Träning i att ta ansvar och besluta är också en förutsättning för ett demokratiskt samhälle. Rädda Barnen har därför föreslagit att skollagen ska innehålla krav på att varje skola har minst ett forum för elevinflytande. Glädjande nog går regeringens förslag på Rädda Barnens linje, och säger att ett sådant forum ska finnas och att eleverna där ska få information om planerade förändringar och kunna komma med egna förslag.
-Det innebär ett steg framåt som vi är glada för, eftersom skolministern inte hittills uttryckt sig särskilt positivt om elevinflytande, säger Christina Wahlund Nilsson.
Ingen förbättring för papperslösa
För gömda barn och barn utan papper innebär förslaget ingen förbättring, de ges fortfarande inte samma rätt till utbildning som andra barn. En kompletterande utredning ska vara klar i januari 2010. Rädda Barnen hoppas att den ger alla barn samma rätt till skola, och att detta kan skrivas in i den skollag som läggs fram för riksdagen i vår.
Svårt överklaga betyg men förstärkt elevhälsa
Rädda Barnen beklagar att förslaget inte innehåller en rätt för elever att överklaga felaktigt satta betyg. En särskild utredning arbetar nu vidare med frågan, men resultatet kommer troligen inte att hinna införas i skollagen.
Förslaget innehåller även andra förbättringar som Rädda Barnen välkomnar. Det gäller till exempel förstärkningen av elevhälsan. Regeringen vill att det inte bara ska finnas läkare och skolsköterska utan även kurator och psykolog på skolorna. Det är helt i enlighet med Rädda Barnens krav.
Rädda Barnen välkomnar också och de ökade möjligheterna till sanktioner mot skolor som inte följer skollagen. Enligt förslaget ska skolor som inte sköter sig kunna beläggas med böter, och i allvarliga fall ska man kunna stänga skolan.
Läs mer om:
Rädda Barnen kommenterar, nyheter, Sverige, skollagen, papperslösa barn, utbildning, elevinflytande, elevhälsa, funktionsnedsättning, Christina Wahlund-Nilsson