Rädda Barnen redo för större insats i Gaza – så fort säkerhetsläget tillåter
Rädda Barnen finns på plats i Gaza men stridigheterna begränsar insatserna. Arbetet just nu handlar om matdistribution, barns trygghet och skydd och att identifiera dem som behöver akut hälsovård. Gazas befolkning behöver nu omvärldens stöd.

Trots striderna har Rädda Barnen hittills lyckats dela ut matpaket till 10 000 människor. Ungefär hälften av dessa är barn. Många byggnader och civila hus har blivit förstörda i bombattackerna. Rädda Barnen arbetar nu intensivt med att försöka få tag på presenningar som kan fungera som tillfälliga skydd för familjerna som drabbats.
Större insatser planeras
Rädda Barnens arbete tvingas just nu anpassas till det osäkra läget. Men så fort säkerhetsläget tillåter kommer Rädda Barnen att öka sina insatser. Redan nu finns till exempel 1053 matpaket i ett lager klara för distribution. Tanken är att så småningom nå 10 procent av befolkningen, ungefär 150 000 människor. Dessutom är Rädda Barnen i kontakt med medicin-distributörer som förväntas leverera medicinskt material så fort situationen tillåter. Då kommer också arbetet att inriktas på att arrangera aktiviteter för barn där de får möjlighet att bearbeta sina upplevelser. Vissa aktiviteter kommer att likna dem som Rädda Barnens lokala partner stod för innan attackerna.
Arbetet Rädda Barnen gör i detta akuta läge kommer att fortsätta och utökas under en längre period framöver även efter att stridigheterna upphört.
Rädda Barnen uppmanar
Rädda Barnen uppmanar alla inblandade parter att omedelbart återuppta vapenvilan. Den nuvarande krisen måste få en fredlig lösning eftersom den riskerar livet på barnen i Gaza och även israeliska barn i närliggande områden i Israel.
Nyheten publicerad 20090106, uppdaterad 20090107