Prata med barn om katastrofer | Rädda Barnen

Att prata med barn om katastrofer

Birgitta Gälldin Åberg är barnpsykolog på Rädda Barnen. Hon tillhör Rädda Barnens beredskapsstyrka och har lång erfarenhet av att möta barn i krig och katastrofsituationer. Men även barn som inte själva befinner sig i katastrofens centrum kan behöva hjälp att bearbeta det de hör och ser i nyhetsrapporteringen. Och det är inte alltid så enkelt att förklara för barn vad det är som har hänt. Här berättar Birgitta Gälldin Åberg om hur du som förälder/vuxen kan gå till väga:

Birgitta Gälldin-Åberg är med i Rädda Barnens beredskapsstyrka- Först och främst måste man lyssna på barnen och ta deras frågor på allvar. Det finns en risk att man som vuxen förklarar för mycket och överför sin egen ångest och oro på barnen, så det är viktigt att man tar det lugnt och väntar in barnens frågor istället för att säga för mycket.

- Man ska aldrig ljuga för barn. När det gäller små barn under åtta år ska man inte undvika ämnet och försöka överbeskydda dem. Små barn identifierar sig ofta med andra små barn och djur och de kommer att undra vad som händer med dem. De ska inte se så mycket på nyheter, men gör de det ska man som vuxen sitta med och förklara – vad är det som har hänt och varför.

Barn vill ha konkreta svar
- I skolåldern vill de flesta barn ha konkreta svar. När det handlar om en naturkatastrof, som exempelvis i Haiti, kan man förklara hur ett jordskalv uppstår och vad som hänt med husen. Sedan funderar barnet kanske ett tag och så kommer det en fråga till senare. Barn tar in hemska saker i portioner.

- Oftast är det lite lättare för äldre barn, de över 10 år. Dels förstår de döden på ett annat sätt, dels har de en större krets, som vänner eller skolpersonal, att vända sig till och prata om saker som berör dem. Nyhetskanaler som är anpassade för barn, som till exempel tv-programmet Lilla Aktuellt är bra att titta på. Där förklaras nyheterna på ett sätt som är lätt att ta till sig.

Ta upp frågan när ni ser på tv
Om barnet inte säger något alls om katastrofen är risken stor att hon/han ändå har hört mycket om den på förskolan, i skolan eller av kompisar.

- Man kan naturligtvis vänta ett tag, men om de verkar fundersamma är det bra att ta upp frågan när man läser tidningen eller ser på tv tillsammans.

- När det gäller Haiti kan man understryka att det inte är någon risk att en sådan jordbävning skulle inträffa i Sverige. Man kan sätta sig och titta på en karta – här ligger Haiti och här ligger Sverige – och förklara att vi bor på ett jättegammalt berg där det inte kan bli jordskalv.

Visa hur barnen kan stödja de drabbade
Det är också bra att berätta att det finns en barnkonvention, en lag som säger att alla barn har rätt att känna sig trygga och få skydd, att hela världen måste ta hand om barnen. Är något en lag och bestämt känner barnen sig ofta trygga i det.

När en stor katastrof inträffar kan man också visa barn hur man kan stödja de drabbade, genom att till exempel tillsammans skänka pengar till någon hjälporganisation.

- Då känner barnet att de får hjälpa till på de sätt det kan. Och så kan man berätta vad pengarna räcker till, som filtar till andra barn eller mat och medicin. Barn tycker om att göra något konkret.

Läs mer om: internationellt, krig och katastrofer, Haiti
Lyssna på barnens frågor 
1. Lyssna ordentligt och ta barnens frågor på allvar.
2. Var ärlig – överbeskydda inte.
3. Var lugn och svara på det de frågar utan att visa din egen oro.
4. Ge konkreta svar, berätta till exempel hur en jordbävning går till.
5. Titta på nyheterna eller läs tidningen tillsammans med ditt barn, så du kan förklara vad som hänt.
Ge en gåva till katastroffonden 

Privatperson - ge en gåva härHär kan du som privatperson enkelt ge ett bidrag till Rädda Barnens katastroffond.

 

Företag - ge en gåva härHär kan du som företagare enkelt ge ett bidrag till Rädda Barnens katastroffond.

 

Ge på annat sätt

- Via sms: skicka 10KATASTROF (10 kr) eller KATASTROF (50 kr) till 72950

- Via plus/bankgiro: 902003-3. Ange "katastrof".

 

Dina pengar används klokt

Vid katastrofinsatser, såsom Haiti, är det endast max 7 procent av de insamlade medlem som går till administration, det vill säga planering, samordning, uppföljning och kvalitetskontroller. Dina gåvor till Rädda Barnens katastroffond används alltid där de gör bäst nytta just nu!

 Rädda Barnen   107 88  Stockholm         Telefon  08-698 90 00           Fax  08-698 90 10         Epost  info@rb.se          Plusgiro  902003-3          Bankgiro  902-0033

Huvudpartners: Axfood, Försäkringsbolaget If, IKEA, Santa Maria, SAS, Swedbank, Swedbank Robur, Svenska PostkodLotteriet