
Rädda Barnen finns på plats i Gaza men Israels upptrappning av våldet gör det mycket svårt att dela ut förnödenheter till alla utsatta barnfamiljer. Men trots striderna har hittills 641 familjer, (cirka 6000 personer varav hälften är barn), nåtts av matpaket med det allra nödvändigaste, men de pågående striderna gör det mycket farligt att förflytta sig inne i Gaza.
- Föräldrarna i Gaza som försöker skydda och ta hand om sina barn sitter i en enormt svår situation. Dels kan de inte förse sina barn med mat utan måste stanna inne för att inte riskera att bli beskjutna. Dels tvingas barnfamiljer, som fått sina hem förstörda, ut på gatorna för att söka skydd, berättar Annie Foster som är ansvarig för Rädda Barnens katastrofarbete i Gaza.
För de barn som befinner sig inne i Gaza är läget kritiskt. Förutom den uppenbara risken att själva dödas, tvingas många barn att på nära håll se och uppleva våld. De är rädda och känner stor osäkerhet. Dessutom är det mycket kallt i Gaza vilket framför allt drabbar de riktigt små barnen.
- Familjer vågar inte ha fönstren stängda av rädsla för att de ska splittras av bombningarna. Detta innebär att barnen, som i de flesta fall är undernärda och därför hälsomässigt försvagade, nattetid utsätts för stark kyla, säger Annie Foster.
Sammantaget är situationen kritisk för barn i Gaza. Gränserna till Gaza har varit stängda sen i början av november och cirka 50 000 barn är undernärda. I nuläget finns inga mejerivaror att få tag i och möjligheterna att laga mat är små. El- och gasledningar är bara öppna sporadiskt och på sjukhusen saknas stora mängder mediciner och möjligheten att använda den medicinska utrustningen.
- Människorna i Gaza är i desperat behov av mat och mediciner. Allt mjöl är slut så bagerierna hålls stängda. Rädda Barnens prioritet just nu är att distribuera mat in till Gaza, samt medicinsk utrustning, berättar Sanna Johnson, regionchef för Rädda Barnen i mellanöstern.
Den israeliska offensiven inleddes den 27 december samtidigt som många barn var på väg hem från skolan och befann sig ute på gatorna. Sen dess har 59 barn dödats och många fler skadats i bombningarna. Många barn påverkas även av att familjemedlemmar och vänner skadas och dödas.
Situationen i Gaza var allvarlig redan innan flygattackerna och markangreppen. FN beskriver anfallen mot Gaza som en kollektiv bestraffning som har lett till en humanitär katastrof som måste få ett stopp. FN:s representant i Gaza uppger att 25 procent av dödsoffren är civila. Mer än en tredjedel är kvinnor och barn, enligt uppgifter från Dagens Nyheter. Källor från Hamas menar dock att runt 40 procent av dödsoffren är civila.
De pågående striderna hotar även israeliska barns liv. Raketer som avfyras inne i Gaza träffar hus i närliggande områden i Israel.