Rädda Barnen har börjat dela ut nödhjälp och mobiliserar personal i spåren av de kraftiga monsunregnen i Pakistan. Över 1 500 har dödats och närmare tre miljoner drabbats av översvämningarna. Svenska Rädda Barnen går nu in med 100 000 kr i akut stöd.
Rädda Barnens insatser i Pakistan har hittills nått cirka 1 000 familjer med presenningar för tillfälliga bostäder och hushålls- och hygienartiklar. Man har distribuerat 25 000 vattenreningstabletter och inom någon dag startar matutdelning tillsammans med FN:s World Food Program. Efter förfrågan från det pakistanska hälsodepartementet och WHO har Rädda Barnen också, förutom de kliniker man redan driver på plats, satt in mobila hälso- och sjukvårdsteam och ambulanser i de värst drabbade områdena. Samtidigt rapporterar pakistansk media om flera större utbrott av vattenburna sjukdomar.
- Våra sjukvårdsteam har behandlat flera tusen patienter de senaste tre dagarna. Läkarna berättar om många luftrörssjukdomar och diarréer, tillstånd som utan behandling kan vara livshotande för nyfödda och små barn, säger Annie Foster biträdande chef för Rädda Barnens humanitära insatser.
Bostäder och grödor förstörda
Över 1 500 personer har dödats och flera hundra saknas, sedan regnen började för snart två veckor sedan. Många av de drabbade var bosatta i Swat-dalen och distrikten Shangla och Tank, där vattnet svepte bort tusentals lerhus. Kartan ovan visar de svårast drabbade delarna av landet (röd markering), liksom de delar som har blivit delvis utsatta (gul markering). Vattenmassorna har förstört flera tusen tunnland med grödor samt skolor, myndighetsbyggnader och affärsverksamheter, enligt katastrofmyndigheten, Provincial Disaster Managment Authority, i Khyber Pakhtunkhwa-provinsen, där över 1,5 miljoner människor beräknas ha drabbats.
Kraftigaste regnen i landets historia
På flera håll har de kraftigaste regnmängderna i landets historia uppmätts och mer regn väntas de kommande veckorna. Elektricitet saknas på många platser och har fått brytas på andra, när människor dödats av nedrivna ledningar som gjort vattnet strömförande. Dricksvattenbrunnar och matförråd har förstörts av det smutsiga översvämningsvattnet och boskapsdjur har drunknat. Även vägar och broar har spolats bort, vilket gjort det svårt för hjälpen att nå fram. Båtar och helikoptrar har tagits in för att leverera förnödenheter och undsätta människor som fångats av vattenmassorna.
Verksamhet sedan 25 år
Rädda Barnen har haft verksamhet i Pakistan i över 25 år. Senast för mindre än ett år sedan krävdes stora insatser efter stridigheter mellan rebellgrupper och nationella styrkor i bland annat Swat-dalen, då hundratusentals människor drevs på flykt.

Invånare i Nowshera, Khyber Pakhtunkhwa-provinsen, pekar ut sitt översvämmade hem från en höjd bredvid den dränkta staden.
Senast uppdaterad 2010-08-04.