Kraftiga översvämningar i Nepal drabbar barnfamiljer
Morgonen den 26 augusti drabbades delar av Nepal av plötsliga översvämningar som orsakats av en kraftig störtflod från bergskedjan Himalaya. Antalet döda och saknade väntas stiga och tusentals människor riskerar påverkas av katastrofen.
Vårt arbete på plats i Nepal
Barn är extra utsatta vid översvämningar. När hem och viktig infrastruktur skadas eller förstörs riskerar barn att förlora tillgången till skola, trygghet och annat viktigt stöd.
Rädda Barnen är på plats och jobbar för att hjälpa familjer i de områden som drabbats. Vårt mål är att nå 1.000 hushåll med viktiga förnödenheter som presenningar, hygienartiklar, myggnät, filtar, köksutrustning samt säkra tillgången till vatten och sanitet.
Vi följer situationen noga och arbetar för att barn ska få tillgång till skydd, stöd, trygghet och möjlighet att fortsätta sin skolgång.
Var med och gör världen bättre för barn varje dag!
-
Vad vi gör
- Barns rättigheter
- Politisk påverkan
- Här finns vi
- Krig och konflikt
- Naturkatastrofer
- Klimatförändringar
- Bekämpar barnarbete
- Skyddar mot barnäktenskap
- Skyddar gatubarn
- Barn i svält
- Stoppar undernäring
- Räddar nyfödda bebisar
- Botar dödliga sjukdomar
- Trygg skola till alla
- Bekämpar utanförskap
- Ger nyanlända barn en bra start
- Skyddar barn mot våld och övergrepp
- Våra fritidsgårdar