Barn utanför flyktinglägren i Pakistan riskerar missa hjälpinsatser | Rädda Barnen


Barn utanför flyktinglägren i Pakistan riskerar missa hjälpinsatser

Barn fyller på vatten från en tankstation i flyktinglägret Jalal i Pakistan. Naseema (mitten) hämtar vatten tillsammans med några barn från grannlägren vid en tankstation i Jalal-lägret. Foto: Rädda Barnen.

Huvuddelen av de människor som tvingats fly från stridigheterna i Swat-området i Pakistan lever utanför flyktinglägren. Rädda Barnen riktar nu hjälparbetet mot att nå de barn och familjer som därmed hamnar vid sidan av lägrens organiserade stödinsatser.

Sedan början av maj har runt 1,5 miljoner människor drivits från sina hem på grund av konflikten i nordvästra Pakistan. Totalt befinner sig över två miljoner människor, av dem 1,2 miljoner barn, på flykt. 25 flyktingläger har satts upp sedan augusti förra året, men över 80 procent av flyktingarna har sökt sig till andra platser för skydd. De saknar därför tillgång till den hjälp som distribueras i lägren och ju längre krisen pågår desto bräckligare blir deras situation.  
− Familjer har fått tak över huvudet hos släktingar eller hyr in sig under knappa förhållanden i byar, utan resurser och socialt stöd. Det är ofta trångt och ohälsosamt − ibland bor över 20 personer i ett litet lerhus. Utan möjligheter att få någon inkomst kan de inte försörja sig och sina barn och de redan fattiga värdfamiljerna får också ännu svårare att överleva, säger Ned Olney, chef för Rädda Barnens internationella humanitära hjälpstyrka.

Kvinnor blir osynliga
Omflyttningen är särskilt svår för kvinnoledda hushåll.
− Många kvinnor från Swat-regionen saknar nationella ID-kort och kan därför inte registrera sig för hjälp. Är de inte gifta eller har någon manlig släkting är de i stort sett osynliga och deras barn ytterligare mer sårbara, säger Ned Olney.
Barn hör alltid till de mest utsatta under krissituationer och förutom sjukdomstillstånd som diarré och luftvägsinfektioner, som förvärras av den dåliga boendestandarden, uppvisar många av dem utmattnings- och stressrelaterade symptom. Många har tvingats ta sig långa sträckor till fots och att plötsligt befinna sig i helt okända omgivningar med en massa främmande människor sätter stor press på psyket.

Hjälp utanför lägren
Rädda Barnen arbetar nu huvudsakligen för de flyktingar som befinner sig utanför lägren − barn som separerats från sina familjer, kvinnoledda hushåll, familjer med barn under 5 år eller gravida kvinnor och familjer som har någon skadad eller kroniskt sjuk medlem. Vattenhinkar, ficklampor, husgeråd, sovmattor, tvål, tandborstar och tvättlappar har delats ut till över 10 000 personer och flera tusen har också kunnat få tillgång till medicinsk hjälp. Målet är att, i samarbete med Pakistanska myndigheter och lokala styrgrupper, nå ut till minst 160 000 människor. Förutom att tillgodose grundläggande fysiska behov jobbar Rädda Barnen också med utbildnings- och skyddsprogram i och utanför lägren.

Läs mer om: nyheter, internationellt, krig och katastrofer, Pakistan, flyktingar, flyktingläger
Läs mer 

Mer information om Rädda Barnens arbete i Pakistan och berättelser från barn i flyktinglägren finns här.

Ge en gåva till katastroffonden 

Privatpersoner klicka här.
Företag klicka här.


Läs mer om katastroffonden här.

 Rädda Barnen   107 88  Stockholm         Telefon  08-698 90 00           Fax  08-698 90 10         Epost  info@rb.se          Plusgiro  902003-3          Bankgiro  902-0033