Tidigare undersökningar om barnfattigdom

Här har vi samlat våra undersökningar om barnfattigdom i Sverige.

Verian-undersökningen 2025

Undersökningen genomförd av Verian (tidigare Sifo) från 2025 visar att den ekonomiska situationen är fortsatt svår för barnfamiljer med små marginaler. Medan vissa hushåll ser viss lättnad i sin ekonomi jämfört med 2024, upplever andra familjer motsatsen.

Undersökningen visar att:

  • 5 av 10 – hälften eller fler – av de ensamstående föräldrarna med låg inkomst och 3 av 10 bland sammanboende föräldrar med låga inkomster har vid något eller flera tillfällen de senaste sex månaderna inte haft råd att ge sina barn näringsrik mat, kläder i säsong eller tillgång till fritidsaktiviteter.
  • Drygt 4 av 10 av de ensamstående föräldrarna och 3 av 10 av sammanboende med låg inkomst har behövt låna pengar av en närstående, vän eller bank för att betala hyra, el och mat.

Läs Verian-undersökningen från 2025

Läs mer

Sifo-undersökningen 2024

Siffrorna från undersökningen 2024 bekräftar det våra organisationer har märkt: att vissa grupper av barnfamiljer är särskilt sårbara och att deras livssituation alltför sällan lyfts fram i media eller som politiska förslag. 

Undersökningen visar att:

  • 4 av 10 ensamstående föräldrar och nästan 3 av 10 av sammanboende föräldrar med lägre inkomst, anger att de har behövt låna pengar för att kunna betala det grundläggande de senaste sex månaderna. Detta är en kraftig ökning jämfört med förra året.  
  • 1 av 5 ensamstående föräldrar med lägre inkomst har inte haft råd att äta sig mätt vid något eller flera tillfällen de senaste sex månaderna.   
    Nästan varannan ensamstående förälder och var tredje sammanboende förälder med lägre inkomst har inte haft råd att köpa näringsriktig mat varje dag i veckan. 
  • 4 av 10 ensamstående föräldrar och två av tio av sammanboende föräldrar skulle som mest klara av ökade utgifter på 1.000 kronor innan det blir svårt att betala räkningarna.  Det pekar på en kraftig försämring jämfört med förra året då det var 32 procent av ensamstående och 9 procent av sammanboende som uppgav samma svårighet.  
  • Drygt varannan ensamstående förälder och mer än tre av tio sammanboende föräldrar har haft svårigheter att betala fritidsaktiviteter till barnen. 

Läs Sifo-undersökningen från 2024

Läs mer

Temadag om barnfattigdom

Temadagen 2024 samlade vi experter och beslutsfattare för att gå till botten med hur barn drabbas av ekonomiska svårigheter i Sverige idag. Vi tog del av berättelser från barn och berörda. Vad gör våra organisationer åt barnfattigdom? Vad måste politiken göra? Vi diskuterade insatser och lösningar i en politikerpanel.

Sifo-undersökningen 2023

Siffrorna i undersökningen talar sitt tydliga språk: att många barnfamiljer har svårigheter med att tillgodose de mest grundläggande behoven. Många saknar marginaler för ökade kostnader och det är barnens grundläggande rättigheter som hotas; rätt till skälig levnadsstandard, fritid och god hälsa. 

Undersökningen visar att:

  • 3 av 10* har svårt att köpa näringsrik mat till familjen.
  • 3 av 10* har svårt att betala fritidsaktiviteter till barnen.
  • 4 av 10* är oroliga över att familjens ekonomiska situation påverkar barnens behov och mående. 
  • 1 av 5* har svårt att betala familjens räkningar.

*Ensamstående förälder med inkomst under 35 000

 

Läs Sifo-undersökningen från 2023

Läs mer